Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun  Akkuş`ta kazandığımızı Akkuş için harcamaya hazırız  Akkuşlular 1.Piknik Şölenine Davetlisiniz  Enver Yılmaz :92. Yıl Kutlu Olsun  30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun  Akkuş Kaymakamlığı 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı  OLDUMU ŞİMDİ : ÖYLE DEREYE GİRİPTE ARAMIZDAN GİTMEK  ÖZLEM & AVNİ DÜĞÜN  AKKUŞ TAVUKÇULUK PROJESİ  12.CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN 

 Anasayfa 

 Köyümüz 

 Köy Derneğimiz 

 Haberler 

 Foto Galeri 

 Serbest Kürsü 

 Ziyaretçi Defteri 

 İletişim 

   

Radyo Ceyhanlı

...RADYO DİNLE...

.....GURBET'TEN SILA'YA ; SILA'DAN GURBET'E SİZİN SESİNİZ.....

ANAMENÜ

SPONSORLAR

DERNEK HESAP NO

ÜYE AİDAT

VE

BAĞIŞLARINIZ İÇİN

HESAP ADI

CEYHANLIKÖYÜ

YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

TEB BANK HESAP

ŞUBE:  AVCILAR E5

ŞUBE KODU:  597

HESAP NO: 143 876 08

IBAN:

TR88 0003 2000 0000 0014 3876 08

İRTİBAT

0 536 637 97 41

TURAN ALTUNOĞLU

0 535 779 3665

ALİ GÜNEŞ

ÜYE GİRİŞİ

FAYDALI LİNKLER

MUHTAR VE İHTİYAR HEYETİ NASIL SEÇİLECEK

MUHTAR VE İHTİYAR HEYETİ NASIL SEÇİLECEK

 

 

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Yüksek Seçim Kurulunun 07.01.2014  tarih ve 19 sayılı kararına ilişkin, bir açıklama yaparak seçimlerde Muhtar ve Azaların listelere nasıl yazılacağı ve oy pusulalarının nasıl düzenleneceği konusunda bir açıklama yaptı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: 2972 sayılı Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun Muhtar adaylık ve seçilme yeterliliğiyle ilgili 31 maddesi gereğince; ‘’Köy Muhtarlığı ve Köy İhtiyar Meclisi Üyeliği, Mahalle Muhtarlığı ve Mahalle İhtiyar Heyeti üyeliği seçimlerinde adaylık usulüyoktur. En az altı aydan beri o Mahalle veya Köyde oturmak şartıyla 25 yaşınıdolduran her Türk vatandaşı, bu Kanunda ve bu Kanunun atıf yaptığı diğer kanunlarda öngörülen hükümlerce seçilmeye mani hali olmamak kaydıyla, Muhtar, İhtiyar Meclisi ve İhtiyar Heyeti üyesi seçilebilir. Bunlar için ilkokul mezuniyeti şartı aranmaz; okur-yazar olmak yeterlidir’’dedi.

Akdeniz, konuşmasına şöyle devam etti: Muhtar ve İhtiyar Meclisi/Heyeti Oy pusulaları için ancak BEYAZ KÂĞIT kullanılacak, ve oy pusulalarının adaylar tarafından bastırılacak, her türlü araçla (Bilgisayar, Daktilo, Fotokopi ve Teksir gibi) çoğaltılabilecek veya kapalı oy verme yerinde seçmenler tarafından BEYAZ KAĞIDA da yazılabilecektir. RENKLİ KÂĞITLARA basılmış veya yazılmış oyların geçersiz sayılacaktır.

 OY PUSULA ÖRNEĞİ


                    MUHTAR
 
       ……………………………………….
 

          İHTİYAR HEYETİ ÜYESİ
 

…………………………………………

 

…………………………………………
 

…………………………………………
 

…………………………………………

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

   VEYA


 

                   MUHTAR ADAYI
 
……………………………………….
 

                      AZA ADAYI
 
…………………………………………

 

…………………………………………
 

…………………………………………
 

…………………………………………


 

Seçime girecek adayların bastırdıkları oy pusulalarını sandık kurulunun gözetiminde kapalı oy verme yerine koyabilecekleri gibi seçim gününden önce de dağıtabileceklerdir. Seçmenlerimiz oy pusulalarını, sandık kurulu tarafından verilecek MOR RENKLİ ZARFA koyarak ilgili oy sandığına atacaklardır.

Muhtar ile İhtiyar Meclisi/Heyeti üyelerinin seçiminde; Muhtar ile o seçim çevresinden seçilmesi gereken ihtiyar meclisi/heyeti üye sayısı kadar isminBİRLİKTE YAZILDIĞI olduğu oy pusulası kullanılacağına, oy pusulası üzerine “Muhtar” veya “Muhtar Adayı” ile “Üye Adayı”, “İhtiyar Meclisi Üyesi” veya “İhtiyar Heyeti Üyesi” sözcüklerini yazılabilecektir. Ayrıca, Aza ve üye kelimeleri eş anlamlı kelimeler olduğundan, oy pusulalarında her iki kelimenin de kullanılabilecektir.

Muhtar ile İhtiyar Meclisi/Heyeti üyelerinin seçiminde kullanılacak oy pusulalarına; Mahalle ihtiyar heyeti üyeliği için 8 (sekiz) Köylerde ise; Nüfusu 1000’e kadar olan köylerde 8 (sekiz), 1001’den 2000’e kadar olan köylerde 10 (On), 2000’den fazla olan köylerde 12 (Oniki), kişi yazabilecektir..

Ad ve soyadları aynı olan Muhtar ve İhtiyar Meclisi/Heyeti üye adlarının yanına parantez içinde baba-anne adlarının, bu da aynı olduğu takdirde, baba-anne adının yanına doğum tarihi yazılı oy pusulalarının kullanılabileceğinin, bu hususun o yer seçim çevresinde duyurulması gerekmektedir.

Köy ve Mahalle seçimlerinde kullanılacak basılı veya yazılı oy pusulalarındaki isimlerden bir veya birkaçının çizilerek oy kullanılabileceği gibi, çizilenlerin yerine o seçim çevresinde seçilecek kişi sayısını geçmemek üzere başka isimlerin de yazılabilecek, Ancak hiç isim çizilmeden/çizilerek seçim pusulalarına yazılacak bir fazla ismin yer alacağı pusulalarında İhtiyar Meclisi/Heyeti adayları için; Muhtar adayı hariç, geçersiz sayılacaktır.

ve o seçim çevresinde seçilen ihtiyar meclisi/heyeti üyesinden en çok oy alandan başlamak üzere yarısının asıl, diğer yarısının da yedek üye olacaktır.

Muhtar ve İhtiyar Meclisi/Heyeti üyeliği seçimi oy pusulalarına “EVET" veya "TERCİH” yazılı mührün basılmasına gerek bulunmadığına, “EVET" veya "TERCİH”yazılı mührü basılmış olanların da geçersiz sayılmayacaktır.

Seçime girecek adayların kendilerini tanıtmakla ilgili sınırlı olarak etkinlik gösterebilmeleri ve oy verme gününden önce, resimli veya kendisini yazı ile tanıtıcı nitelik taşıyan el ilanı mahiyetindeki matbuaları dağıtabileceklerdir.

KAYNAK: www.muhtarlarkonfederasyonu.org

 

8.2.2014 Tarihinde, Tuncay Altunoğlu (tuncay) Tarafından Eklendi ve 278 Defa Okundu .


 
 
 
 

Ordu Valisi

İRFAN BALKANLIOĞLU

ORDU B.B.BAŞK.

 

ENVER YILMAZ

Akkuş Kaymakamı

HÜSEYİN ATİLA

Akkuş Bel.Bşk

İSA DEMİRCİ

Köy Muhtarı

ŞÜKRÜ ALTUNOĞLU

Dernek Başkanı

TURAN ALTUNOĞLU

TARİHTE BUGÜN

KÖŞE YAZILARI

Cafer BOLATLI

BİR TEMENNİ BİR CEVAP

arif sinan bolarlı

Sabetayist ve Mustafa Kemal

Cengiz ALTUNOĞLU

BİRLİK OLMAK

Tuncay Altunoğlu

NE ANLAMI VAR...BİR OLAMADIKTAN SONRA.....

BİLGİ BANKASI

ANKET


DERNEK ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRİNİZ ..
mükemmel
iyi
idare eder
kötü
fikrim yok

 Anasayfa 

 Site Hakkında 

 Köyümüz 

 Köy Derneğimiz 

 Haberler 

 Foto Galeri 

 Etkinliklerimiz 

 İletişim 

www.ceyhanlikoyusevdalilari.com © 2013 .Tüm hakları saklıdır.
Sitede Yer Alan Fotoğraflar ve Yazılar İzinsiz Kullanılamaz.

ceyhanlikoyusevdalilari@gmail.com

YAYIN TARİHİ:18.MART.2013